RENK DiLi
ANA SAYFA

SINIF HOCASI

FOTO ALBUM

SiiR SAYFASI

KOMiK FOTO

DUVAR YAZILARI

KIZ iSMi

ERKEK iSMi

RENK DiLi

BURCLAR

KOSE YAZISI

Haftanin Konugu

Ziyaretci Defteri

 MAVİ

Gökyüzü ve denizin rengi. Huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Aynı şekilde tabiata ağırlıklı renk olmasından dolayı,yeşil gibi insanı sakinleştirir. Huzur verir ve kişinin gerginliğini azaltır.
Mavi renginin üzerimizdeki etkisi çok fazladır; sakinliğin ve mutluluğun rengi diyebiliriz.
Özellikle açık mavi renkler kişinin iş ve ev ortamında sık olarak kullanması gereken renktir.
Mavinin kan akışını hızlandırdığına inanıldığından,nazar boncuğu da mavidir.
YEŞİL

Doğanın ve baharın rengidir, insanlar üzerindeki etkisi tartışılmaz.Güven ve huzur verir . Yaratıcılığı körükler, rahatlatıcı özelliği nedeniyle büyük lokanta ve mutfaklarda kullanılır.Yeşil alanlarda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği saptanmıştır.
Ayrıca huzuru ve üretkenliği temsil eder. Güven ve rahatlık veren bir renktir. Yeşil tabiatta hakim olan bir renk olduğu için rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi de büyüktür. Yeşil rengin ağırlıklı kullanıldığı yerlerde üretkenlik artar.
KIRMIZI

Mutluluğu temsil eder ve kişinin iştahını açar.
Ne kadar parlak olursa olsun,hiçbir renk kırmızı kadar dikkat çekmez.
İnsanların üzerinde canlandırıcı,kışkırtıcı ve heyecan verici bir etki yaratır.Tansiyonu yükseltir,kan akışını hızlandırır.Aşkın ve arzunun rengidir. Kırmızı dolaşım sistemindeki kan akımını hızlandırır. Çocuk eşyalarında bu tonun fazla kullanılması, çocukların mutluluğunu temsil etmesindendir.
PEMBE

Uyum ,neşe , şirinliğin ve sevginin simgesi.
İnsanları rahat hissettiren ve dinlendiren bir renk.Bu yüzden bazı büyük mağazalar iç dekorda ve pembe üniformalarla dikkati çeker.Pembe özellikle bebeklerin ve kız çocuklarının rengidir.
SARI

Mutluluğu ve geçiciliği temsil eder. Sarı güneşin rengi olduğu için kişinin günlük hayatına hakim olan renktir. Özellikle açık sarı kişiye huzur verir. Morali bozuk olan kişiler, sarı rengin hakim olduğu ortamlarda kendilerini gevşemiş,hafiflemiş hissederler.
Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Sonbaharın tüm hüzünlü güzelliğinde onun her rengini izlemek mümkündür. Dikkat çekiciliği de temsil eder; bu yüzden dünyadaki taksiler bu rengi kullanırlar.
LACİVERT

Sonsuzluğu ve otoriteyi temsil eder. İş adamlarının ve firmaların sıkça tercih ettiği bir renktir. Özellikle önemli iş görüşmelerinde tavsiye edilen bir renk tonudur. Lacivert giyen kişiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissederler.
Kozmik renk olarak kabul edilir, sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği simgeler.O yüzden dünyadaki firmaların bir çogu logolarında lacivert rengi kullanır. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır.
kucaklaşmak
seninle mavinin
serin
derin
engin sularında

sesizliğinde dolaşmak
seninle yeşilin
nemli
selvi
ormanlarında

sereserpe uzanmak
seninle kızılın
gölün
göğün
günbatımında

karanlığında sevişmek
seninle karanın
gecenin
sabahın
uyanışında

koklamak gülünü
seninle pembenin
yaşamak seninle
rengârenk
ne güzel...
KAHVERENGİ

Gerçekçiliğin,plan ve sistemin rengidir.İnsanlar üzerinde canlılık hareketlilik etkisi bırakır.Kansas.Ü. yapılan bir deneyde,müzede fon kahverengiye döndürüldüğünde daha çok yeri daha az zamanda gezmişler.Kahverengi topragın rengidir,insanların hareketlerini hızlandırıyor. Kahverengi ağırlıklı olan yerlerde uzun süre oturmak güçtür. Hareketliliği arttırdığı için, özellikle fast-food restaurantlarda bu renk fazla kullanılır.
BEYAZ

İstikrarı,devamlılığı ve temizliği simgeler.
Nazik,yumuşak, alçakgönüllü ve asil bir renktir. Hastanelerde ve spor giysilerde beyaz renk tercih edilir.
Ayrıca beyaz masumiyetin,saflığın da sembolüdür.


SİYAH

Gücü,haşmeti ve tutkuyu temsil eder. Daha çok batıda yası,matemi anlatır,oysa Japonya'da siyah mutluluktur Siyah fonda kullanıldığında karamsarlıgı çağrıştırsa bile vazgeçemediğimiz romantik, gece rengidir.


MOR

Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamagı olarak düşünülür. Tarih ,yüksek sınıfların,saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, bilinçaltı insanları korkuttuğu saptanmıştır.